اهمیت کود سولفات پتاسیم در محصولات کشاورزی و گیاهان

کود سولفات پتاسیم

کودهای شیمیایی تاثیر بسیار زیادی در حیات بشر دارد. عده ای عقیده دارند که استفاده از کودهای شیمیایی به ضرر سلامتی جامعه است و البته این گفته اشتباه نیست اما در شرایطی که جامعه با رشد بسیار زیاد جمعیت همراه است یک مشکل عمده پیش میاد و آن تامین مایحتاج خوراک جامعه است. بنابراین ناچار به استفاده از موادی هستیم که هم کیفیت خاک را حفظ کند و هم میزان تولید محصول را افزایش دهد. قابل ذکر است که کودهایی که اخیراً تولید می شوند به نسبت قبل ضررهای کمتری برای محیط زیست و انسان ها دارند. کودها انواع مختلفی دارند مانند کود سولفات پتاسیم ، کود کلسیم (در انواع مختلف)، کودهای فسفاته.

انواع کود سولفات پتاسیم

 

کود سولفات پتاسیم که یکی از پرکابردترین انواع کود می باشد به شکل پودر سفید است که به طور کامل محلول در آب می باشد . این کود انواع مختلفی دارد که بسته به نوع خاک، میزان رطوبت محیط، دمای منطقه ی مورد نظر، و مهمتر از همه آنالیز خاک مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان آنالیز خاک اهمیت بیشتری دارد. چون اول باید بدانیم که خاک چه کمبودهایی دارد تا بتوانیم نیاز آن را برآورده کنیم. در مواقعی که خاک کمبود نیترات یا ازت دارد استفاده از کود سولفات پتاسیم نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه ممکن است میزان پتاسیم در خاک را افزایش دهد و ایجاد مسمومیت کند.

کود سولفات پتاسیم دارای ۴۰% پتاسیم است. گیاهان مختلف واکنش های متفاوتی به این نوع کود نشان می دهند. سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، کاهو و کرفس که خود منبع پتاسیم هستند به کود سولفات پتاسیم نیاز بیشتری دارند. در این گیاهان در صورت کمبود دو ماده ی معدنی پتاسیم و گوگرد، محصولات زرد رنگ، پلاسیده خواهند بود.

به علت شباهت خواص شیمیایی سدیم  و پتاسیم این دو در رقابت برای جذب شدن توسط گیاهان هستند. که در اغلب موارد ریشه ها خاصیت انتخاب پذیری دارند و پتاسیم را جذب می کنند.

بررسی های محققان روی کودهای پتاسیمی نشان می دهد که این کودها باعث افزایش اندازه ی میوه و وزن آن می شود و در عین حال میزان آب را در میوه کاهش می دهد.

 

کودهای سولفات پتاسیم منیزیم

کود سولفات پتاسیم منیزیم یک ترکیب سه عنصری از مواد مغذی و ضروری رشد گیاه است. این نوع کود خود خاصیت اسیدی دارد و در زمین های قلیایی استفاده ی بیشتری دارد. با استفاده از این کود میتوان میزان PH محیط قلیایی را تنظیم کرد. علاوه بر آن در محیط هایی که میزان نمک خاک زیاد است نیز می توان از کود سولفات پتاسیم منیزیم استفاده کرد. به دلیل حلالیت بالا محیط اطراف ریشه را به حالت اسیدی در می آورد و فسفات ها در این محیط جذب بیشتری روی ریشه دارند.

تاثیر منیزیم بر حیات گیاهان

پایه و اساس فتوسنتز در گیاهان بر روی منیزیم است و کمبود آن در خاک موجب زرد شدن گیاهان می شود. ضمن این که این عنصر در بهبود وضعیت دانه های روغنی تاثیر بسزایی دارد. مثلاً در مورد سویا و آفتابگردان باعث بهبود کیفیت دانه های آن می شود. مصرف منیزیم نسبت به ازت و کلسیم در گیاهان کمتر است.

استفاده از کودهای گوگرد دار چه مزیتی برای گیاه دارد؟

گوگرد که ناشی از حضور سولفات در خاک است تاثیر زیادی در PH خاک می گذارد. با توجه به این که در ایران بیشتر زمین های کشاورزی دارای خاک های با PH بالا هستند و از طرفی میزان گوگرد در خاک ها کم می باشد، جذب بعضی ریز مغذی ها مختل می شود. بنابراین باید مقداری گوگرد را به صورت کود به ترکیب خاک وارد کرد. برای تزریق گوگرد به خاک کود سولفات پتاسیم منیزیم یکی از بهترین روش ها است. گوگرد PH خاک را در طراف ریشه پایین می آورد و جذب مواد معدنی را افزایش می دهد. طی بررسی های محققان معلوم شده که مصرف گوگرد در خاکی که در آن گندم می کارند، میزان آهن و روی در دانه های گندم را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

 پتاسیم چه تاثیری در گیاهان دارد؟

این سوال بسیار مهم است چون دلیل استفاده از کودهای پتاسیم دار می باشد. حقیقت این است زمین سرشار از پتاسیم است. اما متاسفانه همه ی آن پتاسیم در سطح زمین و تا عمق ۱۵ سانتی متری است. این یعنی گیاه نمی تواند از این میزان پتاسیم استفاده کند. ضمن این که پتاسیم  موجود خاک در ترکیب با گروه هایی است که قابل انحلال در آب نیست و بنابراین هیچ اهمیتی برای گیاه ندارد و در نهایت دست به دامن کودهای پتاسیم دار خواهیم شد. پتاسیم حامل و فعال کننده ی آنزیم های گیاهی برای فتوسنتز می باشد علاوه بر آن پتاسیم برای مقاومت گیاه در برابر بیماری ها و بهبود کیفیت محصول نیز لازم و ضرورری است. همچنین باز و بسته شدن روزنه ی گیاه برای تنفس و تعرق تحت تاثیر پتاسیم است.

فشار اسمزی یکی از فرایندهای طبیعی و زیستی گیاهان است که علت شادابی گیاهان می باشد. پتاسیم از طریق تنظیم فشار اسمزی نیز روی گیاهان تاثیر حیاتی دارد.

مزایای استفاده از کودهای سولفات پتاسیم

  • افزایش میزان قند و نشاسته در میوه ی گیاهان
  • عامل سرسبزی و شادابی گیاهان می باشد.
  • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی
  • کاهش میزان PH خاک و همچنین کاهش میزان کلرید یا شوری خاک

سولو پتاس چیست؟

سولو پتاس همان سولفات پتاسیم است. یعنی از لحاظ ترکیب شیمیایی یکسان هستند. اما در تولید سولو پتاس چند مرحله بیشتر از سولفات پتاسیم است که این کار برای افزایش میزان خلوص این ماده می باشد. ضمن اینکه میزان انحلال سولو پتاس در آب ۱٫۵ برابر سولفات پتاسیم است و در روش محلول پاشی استفاده از سولو پتاس نتیجه ی بهتری خواهد داشت.

روش استفاده از کودهای سولفات پتاسیم

اولین قدم برای استفاده از هر نوع کودی بررسی شرایط محیطی است. اینکه آیا در شمال کشور هستیم یا در شرق و غرب و جنوب. اینکه زمین خاصیت قلیایی دارد یا اسیدی؟ اینکه منطقه بارانی است یا خشک؟ همه ی این موارد در انتخاب کود تاثیر می گذارد. بعد از بررسی موارد فوق در چند نقطه ی مختلف و در چند عمق متفاوت از زمین نمونه برداری شده و برای آنالیز به آزمایشگاه های خاک ارسال می شود. بعد از مشخص شدن میزان مواد معدنی در نقاط مختلف خاک، حالا نوبت به انتخاب کود رسیده است.

کودهای سولفات پتاسیم را می توان به روش های مختلف قطره ای، آبکشت و دوار نیز استفاده کرد. این کود را می توان به روش محلول پاشی نیز استفاده کرد چون تمام کود در آب حل می شود. میزان استفاده از این کودها برای باغ، زمین زراعی و گلخانه ها متفاوت است.

روش کار به این صورت است که یک محلول ۱۰% وزنی حجمی از کود سولفات پتاسیم تهیه می کنند. ۱۰ کیلو کود را در یک مخزن ۱۰۰ لیتری می ریزند و آن را در آب حل کرده و به مخازن پاشش منتقل می کنند که هنگام آبیاری به گیاهان برسانند. می توان این مقدار را بیشتر از ۱۰% نیز درست کرد. چون  کود ۱۲%نیز در آب کاملاً محلول است. استفاده از این کود در ساعت وسط روز توصیه نمی شود و غالباً آب پاشی در پایان روز انجام می گیرد.به این دلیل که ممکن است آب تبخیر شود و غلظت کود بالا رود.

برای تهیه ی کود محلول بهتر است آب اسیدی تا خنثی باشد در غیر این صورت باید PH آن را به محدوده ی ۵ الی ۶ برسانیم.

نکته مهم

در تهیه کودها باید بسیار توجه کنیم که مواد با کیفیت مناسب را خریداری کنیم. چون گاهی پیش می آید که عده ای سود جو با بسته بندی کردن کودهایی که سلامت کافی ندارند و یا حتی تعویض کیسه های آن ها، جنس نامرغوب را به دست کشاورز می دهند. برای این کار کود را فقط از مراکز معتبر که ریحان سبز یکی از آن ها می باشد تهیه کنید.

 

همراهان عزیز شما می توانید برای تهیه همه ی انواع کودها و سم و بذر و  تجهیزات کشاورزی و باغداری به سایت فروشگاهی ریحان سبز مراجعه کنید و همچنین می توانید از مشاوره ی همکاران ما در حوزه ی کشاورزی و باغداری بهره مند شوید. جهت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۴۳۳۵۴۸۹۷۵ تماس حاصل کنید.

می توانید در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه