فرق کود سیاه و سفید چیست؟

در دنیایی که با تمام پیشرفت ها و تکنولوژی های موجود هنوز هم مردمان گرسنه در تمام نقاط آن یافت می شود، باید با نگاهی غیر از آنچه تا امروز بوده به پیش رویم. یکی از مواردی که علت این فقر و گرسنگی است، ضعف بعد کشاورزی و کم بود محصولات غذایی ارزان قیمت است. عمده ی این کمبود به علت ضعیف شدن زمین های کشاورزی در طی سال های سال کاشت و برداشت است. همین نکته ما را بر آن داشت تا بخواهیم مقاله ای بنویسیم که شاید بتواند گامی هر چند کوچک در نجات زمین های کشاورزی و افزایش میزان محصول از این زمین ها شود. بنابراین ما در این مقاله درباره انواع کود های سفید و سیاه سخن می گوییم و در تلاشیم با دادن اطلاعاتی در این زمینه به مردم دنیا کمکی کنیم..

کود سفید چیست؟

کودها از نظر ظاهری به دو دسته کود سیاه و سفید تقسیم می شوند. به طور کلی به کودهای ازته یا کودهای نیتروژنه، کود سفید می گویند. کودهای ازته به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: نیترات آمونیوم، سولفات آمونیوم و اوره. هر کدام از این انواع دارای مقدار مشخصی از نیتروژن است. اما میان این سه نوع، اوره بیشترین مقدار نیتروژن را دارد و همچنین به دلیل اینکه در داخل کشور ما هم تولید می شود از لحاظ قیمت مناسب تر از انواع دیگر است. البته باید یادآور شویم که استفاده از کود نیتروژنه از گذشته مرسوم بوده است. ولی نه به شکل امروز. چون ادرار انسان و همچنین فضولات حیوانات دارای اوره است، در گذشته از این موارد به عنوان کود استفاده می کردند.

برای استفاده از کود های ازته سفید و سیاه و میزان نیاز به آن ها قبل از هر کاری، شرایط خاک را در آزمایشگاه بررسی می کنند و در صورتی که زمان و هزینه ی کافی برای آنالیز آزمایشگاهی مناسب نباشد، می توان از کیت های آنالیزی خاک نیز استفاده کرد. البته در مواقعی که بدون آگاهی قبلی در زمین کشت و کار شده باشد، خود گیاهان موجود نشان می دهند که کدام ماده ی مغذی خاک کمتر است البته این کار یکی از اشتباهاتی است که غالباض کشاورزان حرفه ای از آن پرهیز می کنند. در مواقعی که ازت در زمین کم باشد، رنگ گیاهان سبز مایل به زرد خواهد بود، رشد آن ها کم می شود و همچنین رشد پنجه های برگ های آن کم تر از حالت عادی می شود.

کود اوره چه کاربردی دارد؟

کود اوره با واکنش شیمیایی بین گاز دی اکسید کربن و آمونیاک ایجاد می شود. نتیجه این واکنش که در دما و فشار بسیار بالا رخ می دهد، کود نیتروژنه ی اوره است. اوره در اثر مجاورت با بعضی مواد و همچنین هوا، اکسیده شده و به بی کربنات آمونیوم تبدیل می شود. خود بیکربنات آمونیوم باید به سرعت با خاک مخلوط شود، در غیر این صورت با هوا ترکیب شده و نیتروژن خود را از دست می دهد.

نکته ی مهم در استفاده از کود اوره، خاصیت اسیدی است که بعد از استفاده از این کود در خاک ایجاد می شود. چون کود به صورت +NH4 است، وقتی نیتروژن وارد ترکیب خاک شود مقداری هیدروژن آزاد در محیط باقی می ماند که باعث اسیدی شدن خاک می شود. برای از بین بردن حالت اسیدی از کودهای کلسیم دار استفاده می شود. کود اوره به شکل گرانوله که توپک های کوچک سفید رنگ هستند، قابل مصرف می باشد این کود در این حالت، باید از رطوبت و دما به دور نگه داشته شود که دچار واکنش نشود.

معایب کود اوره برای زمین های کشاورزی

کود اوره همچنان که مزایایی دارد، باالطبع معایبی نیز خواهد داشت که از آن جمله اگر مصرف آن بیشتر از مقدار نیاز باشد، گیاهان را مسموم می کند و مانع از رشد جوانه ها می شود. همچنین اگر در زمان مناسب کود دهی انجام نشود، ممکن است کود نیتروژنه توسط آب باران شسته شود و به آب های زیر زمینی برسد که این یکی از بزرگترین صدمات کودهای شیمیایی است.

کود اوره را باید در زمان مناسب استفاده کرد چون اگر در فصل باران از آن استفاده شود آبشویی می شود و از دسترس خاک خارج می شود. حتی ساعت استفاده از این کود نیز مهم است چون اگر در ساعتی استفاده شود که خورشید دمای بیشتری دارد، ممکن است کودی را تبخیر کرده و ترکیب آن را تغییر دهد.

 

کود سیاه چیست؟

بعد از توضیح کود سفید بهتر است درباره ی کود سیاه هم اطلاعاتی داشته باشید. به تمامی کودهای فسفاته، کود سیاه می گویند که این نامگذاری از رنگ آن ها برگرفته شده است. کودهای فسفاته بسیار پرطرفدار و مفید می باشند چون مواد مغذی آن ها بیش از ۵۰% نیاز گیاهان را تامین می کند. کودهای فسفاته علاوه بر اینکه حاوی مقدار زیادی مواد مغذی هستند، یک منبع ذخیره آب نیز هستند و این یکی از مهمترین ویژگی های این نوع کودها می باشد. به طوریکه ذرات و دانه های این کود می توانند ۶ برابر وزن خود آب را در خود ذخیره کنند و زمانی که گیاه دچار کم آبی می شود، از این ذخیره آب استفاده می کند.

این مزایا به اینجا ختم نمی شود. باید بدانید بیشترین ناحیه ای که کودهای فسفاته روی آن اثر می گذارند، ریشه است و در واقع باعث رشد خوب ریشه می شوند و همین باعث می شود که ریشه ها در زمستان هم گرم بمانند و در نتیجه مانع از سرما زدگی ریشه های گیاه می شود و آن را در برابر سرما مصون می کند.

تولید کودهای سیاه یا فسفاته

کودهای فسفاته انواع مختلفی دارد و بسته به نوع پروسه تولید آن هر کدام نام ها و ویژگی های متفاوتی دارند. سنگ های فسفاته که قسمتی از سنگ های آذرین ناشی از فوران آتشفشان ها می باشد، یک منبع برای ساخت این کودها هستند. علاوه بر آن لجن های موجود در کف اقیانوس ها نیز منبع دیگری برای تولید کودهای سیاه هستند. اما چون این سنگ ها و لجن ها به صورت مستقیم قابل مصرف برای گیاهان و زمین نیستند، با واکنش این مواد اولیه با اسیدهای مختلفه سولفوریم و نیتریک، فسفریک، می توانند کودهای فسفاته متفاوتی را ایجاد کنند.

از واکنش این سنگ ها با اسید نیتریک کود نیتروفسفات ها حاصل می شود که هیچ پسماندی از این واکنش بجا نمی ماند. اما اگر همین واکنش را با اسید سولفوریک انجام دهیم کود فسفاته با غلظت پایین بدست می آید. همچنین در نتیجه ی واکنش با اسید فسفریک، یک کود با غلظت فسفات خوب حاصل می شود.

علائم کمبود کود فسفاته در گیاهان

اگر گیاه دارای شرایط زیر باشد یعنی نیاز به تزریق کود سیاه دارد.

  • رنگ برگ های کهنه رو به قهوه ای باشد.
  • ساقه های گیاه نازک و بی جان باشد.
  • تحمل گیاه در مقابل آبیاری با آب سرد پایین باشد.
  • اندازه ی برگ ها کوچک باشد.
  • رشد گیاه کند شده باشد.
  • تعداد دانه های بی مغز می یابد.

در زمینه انتخاب صحیح کودهای مورد نیاز زمین شما، ریحان سبز با داشتن مشاورین متخصص در این زمینه، می تواند با راهنمایی های مفید و موثر شما را در انتخاب بهتر کود و مواد مغذی برای زمینتان کمک کند.

معایب کودهای سیاه

در میان انبوه مزایای کود سیاه و سفید تنها چیزی که می توان به عنوان یک عیب برای کود سیاه در نظر گرفت قیمت آن است که آن هم در مقابل تمام امتیازهایی که به گیاه می دهد، قابل گذشت است.

همراهان عزیز شما می توانید برای تهیه همه ی انواع کود های سیاه و سفید و سم و بذر و  تجهیزات کشاورزی و باغداری به سایت فروشگاهی ریحان سبز مراجعه کنید و همچنین می توانید از مشاوره ی همکاران ما در حوزه ی کشاورزی و باغداری بهره مند شوید. جهت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۴۳۳۵۴۸۹۷۵ تماس حاصل کنید.

 

می توانید در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

 

 

 

ارسال دیدگاه