کود کلسیم چه تاثیری بر خاک و محصولات گیاهی دارد؟

کود کلسیم

قسمت عمده ی مواد مصرفی روزانه ی ما از گیاهان نشات می گیرد. کشت و ذرع و در کل کشاورزی پایه و ستون هر کشوری است تا جایی که در کتب تاریخی مطالعه کرده ایم، مردم سرزمین های حاصلخیز همیشه در رفاه بیشتری بودند و شنیده ایم که یکی از علل جنگ مردم در گذشته تصاحب زمین های کشاورزی حاصلخیز بوده است. امروز نیز محصولات کشاورزی و گیاه و خاک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اما متاسفانه به علت ازدیاد جمعیت، استفاده از زمین های کشاورزی و بهره وری از آن ها به ماکزیمم خود رسیده است و مردم در تلاش هستند از کمترین میزان زمین بیشترین محصولات را تولید کنند. به همین منظور کودها تولید شدند. کودها انواع مختلفی دارند اما امروز ما درباره ی کود کلسیم صحبت می کنیم.

کود چیست؟

کودها مواد مغذی هستند که برای جبران کمبودهای مواد مغذی خاک زمین کشاورزی استفاده می شوند. گاهی نیاز است که کودها به صورت مستقیم نه از طریق خاک، به گیاه منتقل شوند مواد مغذی می توانند کمبودهای گیاه را جبران کنند و در بازسازی و تقویت گیاهان نیز موثر هستند.

کودها انواع مختلفی دارند ولی در کل به دو دسته شیمیایی و ارگانیک تقسیم می شوند. کودهای ارگانیک بسیار مفید هستند چون می توانند خاک را به سیستم واقعی و اولیه ی آن نزدیک کنند. این نوع کود ناشی از فساد اجساد و لاشه ی جانوران، در طول سالیان دراز، فضولات حیوانی و انسانی و ناشی از نابودی سایر گیاهان است. کود ارگانیک در طولانی مدت تشکیل می شود و اگر در مصرف آن افراط شود، نیز مشکلی پیش نمی آید.

کودهای شیمیایی محصولی است که در کارخانه ها از طریق ترکیب مواد معدنی و شیمیایی تشکیل می شود. به نوعی عناصری که برای رشد و نمو گیاه و یا زیاد شدن محصول نیاز است را تغلیظ می کنند. این کودها را باید در اندازه های کم مصرف کرد چون مقدار زیاد آن ها باعث مسمومیت گیاه می شود و محصول را از بین می برد. در اثر استفاده ی زیاد از کودهای شیمیایی ترکیب و خاصیت زمین به هم می خورد و ممکن است به علت عدم آگاهی آسیب های زیادی به زمین و محصول وارد شود. کود کلسیم که انواع مختلفی دارد نیز در این دسته قرار می گیرد. استفاده از این نوع کودها باید دقیق باشد. به همین دلیل برای اینکه معلوم شود از کدام نوع کود باید استفاده شود، قیل از مصرف کود، خاک زمین را آنالیز می کنند تا شناخت کافی راجع به آن داشته باشند.

کود کلسیم چیست؟

کود کلسیم نوعی از کود شیمیایی است که در آن میزان کلسیم تغلیظ شده است. این کود به شکل های مختلف مایع، جامد و ترکیبی با بور موجود است. هر کدام حالت های جامد و مایع روش مصرف خاص خود را دارد.

کلسیم به شکل +Ca2  یک یون مثبت است. این یون محلول در آب است و انتقال آن به درون گیاه از طریق آوندهای چوبی گیاهان که مانند مویرگ در انسان ها است و از روش مویینگی انجام می شود. این کار در مناطق مرطوب به مراتب بهتر از مناطق خشک است. به این ترتیب که یون های کلسیم در آب موجود در خاک حل می شود. زمانی که گیاه آب را از طریق ریشه ها به درون خود می کشد، یون های کلسیم نیز همزمان به داخل آوندها می روند و از آنجا به ساقه و برگ و میوه هدایت می شود.

نقش کلسیم در ساختار گیاه چیست؟

گیاهان نیز مانند انسان، موجود زنده هستند و دقیقاً مانند انسان نیاز به املاح معدنی و آلی و تغذیه و تنفس دارند. از این رو برای گیاهان نیز مواد معدنی جزو نیازهای اصلی می باشد و کلسیم یکی از مهمترین نیازهای گیاهان است.

اثر کلسیم بر گیاهان:

  • کلسیم دیواره ی سلولی گیاهان را محکم تر می کند و در نتیجه مقاومت گیاه در مقابل عوامل محیطی بیشتر می شود.
  • کلسیم باعث می شود که میوه زودتر برسد و در نتیجه استفاده از گاز اتیلن که به طور مصنوعی به میوه ها تزریق می شود (میوه ها را رسیده می کند) را کاهش می دهد.
  • میوه ها را آماده می کند که بتوانند مدت بیشتری در انبارها بمانند.
  • باعث افزایش جذب سایر مواد معدنی مانند فسفات از خاک می شود.

این موارد را نمی توان نادیده گرفت چون همه در زیست گیاه تاثیر دارند.

انواع کود کلسیم

گاهی جذب کلسیم توسط گیاه از خاک به دلایلی مثل فقر میزان کلسیم در خاک یا عدم توانایی جذب به علت شرایط نامساعد زمین به مخاطره می افتد. در این مواقع کشاورز یا باغدار از کودهایی استفاده می کنند که غنی از کلسیم است. انواع مختلفی از کودهای کلسیمی وجود دارد که هر کدام توانایی یا ویژگی خاصی برای گیاه به همراه دارند. از آن جمله:

کود کلسیم نیترات

پودری سفید رنگ که ترکیبی از کلسیم و نیترات است و به مفهوم واقعی ضرب المثل یک تیر و دو نشان می باشد. نیترات نیز از مواد بسیار مهم در سوخت و ساز گیاهان است بخصوص که در ساخت آمینواسیدها استفاده می شود. آمینو اسیدها در مراحل ساخت کلروفیل ( سبزی برگ ها) نقش دارند و عامل حیاتی گیاهان می باشد. در این نوع کود به میزان 19% کلسیم وجود دارد. کود کلسیمی کاملاً در آب محلول است و همین باعث جذب بسیار بالای کلسیم توسط ریشه ی گیاه می شود.

ذخایر کلیسم کربنات که در خاک نیز وجود دارند به علت نامحلول بودن در آب به ناچار توسط جذب سطحی توسط گیاه جذب می شوند که این روش، برای دریافت میزان کلسیم مورد نیاز بسیار کند و ناکارآمد است. چه این که در این روش یون هایی مانند سدیم و منیزیم که از لحاظ خواص شیمیایی شبیه کلسیم هستند نیز در رقابت برای جذب شدن هستند و این نیز دلیلی برای کاهش میزان جذب کلسیم توسط گیاه از خاک می باشد.

این کود برای محیط های مرطوب که خاک آن ها اسیدی است مورد استفاده قرار می گیرد.

کود کلسیم سولفات

گیاهان علاوه بر کلسیم و نیترات به چندین نوع ریز مغذی دیگر هم احتیاج دارند که گوگرد و منیزیم نیز در آن لیست قرار دارد. منابع گوگرد در خاک بسیار کم است اما نیاز گیاهان زیاد می باشد. بنابراین برای جبران نیاز گیاه به گوگرد از کودهایی استفاده می شود که علاوه بر تامین کلسیم، حاوی مقداری گوگرد نیز می باشد و این کود را کلسیم سولفات می گویند. عملکرد کلسیم همان است که در مورد کود کلسیم نیترات گفته شده است. اما این ترکیب مزایای خوبی دارد که استفاده از آن را  افزایش می دهد.

مزایای کود کلسیم سولفات:

  • ساختار خاک را تغییر می دهد و میزان تخلخل آن را افزایش می دهد و در نتیجه میزان هوادهی به ریشه گیاه افزایش می یابد.
  • میزان سمیت منیزیم موجود در خاک را کاهش داده آن را قابل استفاده برای گیاه می کند.
  • میزان نمک های موجود در خاک را کنترل می کند مخصوصاً در مورد سدیم که اگر در محیط زیاد باشد به گیاه آسیب می زند.
  • کود کلسیم سولفات در خاک های اسیدی و قلیایی نقش متعادل کننده خاک را دارد و میزان غلظت هیدروژن را در آن کنترل می کند.
  • این کود به سه شکل گرانول، پودر و محلول موجود است و شرکت ریحان سبز محل توزیع و پخش این نوع کود و سایر انواع کودها می باشد.

 

کود کلسیم کربنات

کلسیم کربنات همان آهک یا سنگ آهک است که در صنعت سیمان و بتن نیز استفاده می شود. این ماده ی معدنی قلیایی می باشد و اصولاً برای تنظیم PH خاک مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی به علت مصرف زیاد کودهای شیمیایی یا کودهای کلسیم سولفات و کلسیم نیترات میزان PH خاک به سمت اسیدی شدن می رود و این مانع از دریافت ریز مغذی های موجود در خاک توسط گیاه می شود. به همین دلیل با تزریق سنگ آهک به خاک، PH آن را به حالت متعادل می رسانند.

همراهان عزیز شما می توانید برای تهیه همه ی انواع کودها و سم و بذر و  تجهیزات کشاورزی و باغداری به سایت فروشگاهی ریحان سبز مراجعه کنید و همچنین می توانید از مشاوره ی همکاران ما در حوزه ی کشاورزی و باغداری بهره مند شوید. جهت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02433548975 تماس حاصل کنید.

می توانید در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه