کود اسید هیومیک چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

کود اسید هیومیک

همه چیز درباره ی کود اسید هیومیک

تغذیه و تقویت خاک موضوع بسیار مهمی است که آگاهی از آن برای کشاورزان و زارعین بسیار با اهمیت می باشد. روش های متنوعی برای رفع کمبودهای خاک وجود دارد که از آن جمله کشت متنوع محصولات در سال های متمادی است و به آن تناوب کشت می گویند. به این صورت که اگر هر سال یک محصول را در یک قطعه زمین بکاریم، آن محصول تمام مواد معدنی مورد نیاز را از خاک خواهد گرفت و بعد از چند سال علاوه بر تهی کردن خاک از مواد معدنی، ساختار خاک را نیز به هم می زند و خاک را دچار فرسایش می کند.

به همین دلیل برای هر گیاه جانشینی در نظر گرفته اند و هر سال یکی از آن ها را می کارند. مثلاً ذرت و سویا جانشین مناسبی برای یکدیگر هستند. گذشته از آن، استفاده از کودها، بخصوص کود اسید هیومیک که در گروه کودهای آلی قرار می گیرد نیز لازم و حتی ضروری است.

مصرف کود برای تغذیه خاک، یکی از  روش هایی می باشد که علاوه بر تقویت خاک تاثیر فراوانی روی رشد گیاه می گذارد. کودها انواع مختلفی دارند و در دو دسته کلی شیمیایی و آلی تقسیم می شوند برای خرید بهترین کودها روی این لینک کلیک کنید.

کود هیومیک اسید

هیومیک اسید از هوموس ایجاد می شود؛ اگر شما یک کشاورز یا زارع یا حتی علاقمند به این حوزه باشید حتماً اسم هوموس به گوشتان خورده است. به مواد حاصل از بقایای گیاهان و جانوران که در طی زمان توسط باکتری ها تجزیه شده اند هوموس می گویند. هوموس نوعی کود بسیار قوی و سالم است که با فرمول شیمیایی پیچیده و سنگین، غیر قابل تجزیه است.

وقتی که در اثر اتفاقات طبیعی امکان زیست در یک منطقه از بین می رود گیاهان و جانوران می میرند و در خاک مدفون می شوند. بعد از گذشت چندین ده سال این مواد توسط باکتری های موجود در خاک تجزیه می شوند و هوموس را به وجود می آورند. به وجود آمدن هوموس ده تا صد سال زمان نیاز دارد. اگر به دلایل مختلف هوموس جابه جا شود و به لایه های آن اکسیژن برسد، چه اتفاقی می افتد؟ این مواد بار دیگر با اکسیژن ترکیب می شوند و طی یک واکنش ساده و تجزیه مجدد توسط مولکول های هوا و باکتری های هوازی، هوموس به کود اسید هیومیک تبدیل می شود که خود این مرحله شاید بیشتر از صد سال زمان نیاز داشته باشد.

وقتی اسید هیومیک واقعی ایجاد شد مقدار بسیار کمی خواهد بود. مثلا اگر مواد اولیه ۱ تن باشد از آن ۱۰ کیلو هوموس ایجاد می شود و از ۱۰ کیلو هوموس نیز بعد از سال ها حدود ۳ کیلو اسید هیومیک ایجاد می شود. آثار  و تکه های مواد اولیه در هوموس به صورت چشمی قابل مشاهده است اما در کود اسید هیومیک نمی توان با چشم غیر مسلح آن را مشاهده کرد.

اسید هیومیک اسید آلی است یا معدنی؟

شاید باور نکنید که اسید هیومیک اصلاً اسید نیست که بتوانیم آن را در حوزه ی آلی یا معدنی قرار دهیم. پس چرا نام آن اسید هیومیک است؟ این نام گذاری به دلیل خاصیت اسیدی ضعیف اسید هیومیک می باشد که PH آن حدود ۳٫۸ الی ۵ است. کود هیومیک تنها اثری که از اسیدها دارد، اسید های آمینه و اسید نوکلئک است که در ترکیب آن وجود دارد.

خاصیت کود اسید هیومیک

اسید هیومیک با خواص فوق العاده ای که دارد عملاً یک معجزه در زمینه ی کشاورزی است. مزایای این کود عبارتند از:

نداشتن آثار منفی برای محیط زیست: در اثر مصرف کودهای شیمیایی قسمتی از آن که توسط گیاه جذب نمی شود با استفاده از آب باران به آب های زیر زمینی می رسد. که در میان آن علاوه بر سموم، عناصر سنگین مثل جیوه و سرب نیز در آب های زیر زمینی وارد می شود.

بهبود ساختار خاک: اسید هیومیک می تواند میزان تراکم خاک را بهبود دهد تا آب بهتر در میان دانه های خاک باقی بماند و همچنین باعث تنفس بهتر خاک می شود

بهبود مواد مغذی خاک: چون کود اسید هیومیک توسط طبیعت و در طول سالیان دراز ساخته می شود سرشار از مواد مغذی خاک و در نتیجه گیاه است و همچنین استفاده از این کود عناصر را به شکل قابل جذب توسط ریشه در می آورد مثل آهن.

افزایش رشد گیاه: این کود سبب تقویت طول ریشه و افزایش جذب مواد توسط ریشه می شود. مخصوصاً در مورد شالیزارها که زمین آن ها سفت از سایر زمین ها است. در نتیجه جوانه های بیشتری رشد خواهد کرد و در نهایت میوه های بهتر و بیشتری خواهیم داشت.

صرفه جویی در مصرف کود: چون اسید هیومیک یک کود کامل و غنی است، مصرف سایر انواع کودها را کاهش می دهد. ضمن اینکه این کود در ترکیب با سایر انواع کود نیز قابل استفاده است.

افزایش سطح مقاومت گیاهان: گیاهان را نسبت به سرما و گرما مقاوم می کند.

از بین بردن خاصیت کلزو: کلزو خاصیتی از گیاه است که به علت تشکیل کمپلکس آهن – سیلیس، آهن از دسترس گیاه خارج می شود و گیاه را دچار مشکل می کند. با اضافه کردن کود هیومیک اسید، آهن قابل استفاده ی گیاه افزایش می یابد.

نحوه ی عملکرد اسید هیومیک در خاک

آیا می دانید چه عاملی در خاک باعث تجدید ساختار خاک می شود؟ آیا می دانید مواد مغذی چگونه دوباره به خاک بر می گردد؟

جواب این دو سوال مهم یک کلمه است، باکتری. بله درست است باکتری. همان چیزی که علت خیلی از بیماری های عجیب و غریب است. اما باکتری ها انواع مختلفی دارند و می توانند مفید و غیر مفید باشند. مثلاً عاملی که شیر را به پنیر تبدیل می کند یک باکتری است، یا عامل اصلی بازسازی ساختار خاک باکتری ها هستند.

باکتری های موجود در خاک با مصرف خاک یا تغذیه از ریشه ی گیاهان می توانند خاک را بازسازی کنند و یا حتی مواد سمی موجود در خاک را تجزیه کنند و سمیت آن را از بین ببرند. درباره ی خاک هایی که دیگر حاصلخیز نیستند و یا ساختار مناسبی ندارند، می توان گفت که به علت مصرف زیاد کودهای شیمیایی، باکتری های آن ها از بین رفته است. خاک نیز به خودی خود، بازسازی نمی شود. پس چاره ی کار چیست؟ کود اسید هیومیک راه حل این مشکل است. اسید هیومیک علاوه بر مواد میکرو و ماکرو مغذی، دارای مقدار بسیار زیادی باکتری است که همین باکتری ها باعث تقویت مجدد خاک شده و شروع به بهبود ساختار خاک و تولید مواد مورد نیاز گیاه می کنند.

انواع کود اسید هیومیک

کود اسید هیومیک در سه حالت مایع، پودری و گرانولی موجود است. هر کدام از این ها ویژگی هایی دارند که با توجه به نیازهای زمین و خاک می توانید از آن ها استفاده کنید. که برای این کار بهتر است از متخصصان و مشاوران ما در ریحان سبز کمک بگیرید. اما باید بدانید که کودهای هیومیک به دو شکل فعال و غیر فعال موجود هستند. که حالت مایع و حالت پودری جزو فعال ها هستند و گرانوله غیر فعال می باشد. چون مایع و پودری بعد از تماس با خاک و گرفتن کمترین رطوبت به سرعت فعال شده و در بافت خاک شروع به فعالیت می کند اما گرانوله زمان زیادی برای ترکیب شدن با خاک نیاز دارد.

ولی در هر سه نوع آن مواد مغذی شامل نیتروژن، فسفر، گوگرد، کلسیم، منیزیم، ازت، مس، روی و آهن می باشد.

همراهان عزیز شما می توانید برای تهیه همه ی انواع کودها و سم و بذر و  تجهیزات کشاورزی و باغداری به سایت فروشگاهی ریحان سبز مراجعه کنید و همچنین می توانید از مشاوره ی همکاران ما در حوزه ی کشاورزی و باغداری بهره مند شوید. جهت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۴۳۳۵۴۸۹۷۵ تماس حاصل کنید.

ما را در  اینستاگرام  دنبال کنید.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه